Deska elewacyjna
Elementy drewniane w budowie domu

Panteon w Rzymie

Posted in Uncategorized  by admin
September 11th, 2019

Odmienną zasadę świątyni centralnej wykazuje imponujący budynek Panteonu w Rzymie założony na kole o średnicy 43,5 m, przykryty wspaniałą kopułą 2l okrągłym otworem u góry, stanowiącym jedyne źródło oświetlenia wnętrza. W świątyni tej ponad belkowaniem wprowadzono już łęki podpierające sklepienie. Grube mury są tu rytmicznie rozczłonowane przez wnęki i ołtarze. Kopuła ma wewnątrz piękne kasetofony. Na zewnątrz do okrągłej bryły przystawiony został portyk prostokątny ośmiokolumnowy, stanowiący wejście. Budynki mieszkalne, podobnie jak i greckie, kontentują całe życie rodzinne dookoła dziedzińca zwanego atrium, na którego środku często znajdowała się sadzawka zbierająca wodę deszczową z dachu. Pozostały poza tym ślady dornów wiejskich i wielokondygnacjowych dornów czynszowych, mocno zagęszczonych i niehigienicznych, w których mieszkała biedota miejska.
Wspaniałością i przepychem odznaczały się natomiast pałace cesarskie zajmujące olbrzymie obszary. Wymienić tu należy pałac Augusta na Palatynie i pałac Dioklecjana w Spalato. Budownictwo użyteczności publicznej przybrało w Rzymie zdumiewające rozmiary. Należą do mich bazyliki o układzie trójnawowym, w których środkowa nawa szersza i wyzsza od bocznych przykryta była sklepieniami krzyżowymi, ze światłem bocznym. Znane są ze swej wspaniałości bazylika Julia i bazylika Maksencjusza, w której rozpiętość nawy środkowej osiąga 24,5 m. [podobne: ragno, izolacja dachu płaskiego, porządek joński ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: izolacja dachu płaskiego porządek joński ragno