Deska elewacyjna
Elementy drewniane w budowie domu

luk triumfalny

Posted in Uncategorized  by admin
September 10th, 2019

Rzymianie stworzyli formę architektoniczną zwaną łukiem triumfalnym, stawianym na cześć zwycięzców. Są to wspaniałe monumenty ustawione na drogach, często też przy wjazdach do miast. Ozdobione łukami i porządkami architektonicznymi najczęściej w stylu korynckim miały wysokie attyki wypełnione napisami i rzeźbami. Ściany dekorowano płaskorzeźbami i medalionami. Znane są Łukii tryumfalne Augusta , Tytusa, Konstantyna.
Z budowli pomnikowych wymienić można wspaniałe mauzoleum Hadriana, później przerobione na fortecę papieską pod nazwą św. Anioła. Wpływy rzymskie sięgały daleko poza Imperium. We wszystkich podbitych krajom Rzymianie wznosili budowle dla zadokumentowania swojej władzy. Dlatego też spotkać można ślady architektury rzymskiej w Syrii, Małej Azji: Afryce, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Rumunii i na Węgrach. Budowle inżynierskie użyteczności publicznej, jak akwedukty, mosty i kanały, budowali Rzymianie zarówno na terenie Italii, jak i w swoich prowincjach. [przypisy: projekt altany ogrodowej pdf, rodzaje tapet ściennych, ornament stylu doryckiego ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ornament stylu doryckiego projekt altany ogrodowej pdf rodzaje tapet ściennych